en

Vítejte, jmenuji se Zdeňka Dokoupilová a před několika lety jsem objevila kouzlo perníčků... 

První pokusy však byly rozpačité. Vyzkoušela jsem několik druhů těst. Chtěla jsem, aby se s ním dobře pracovalo, bylo po upečení vzhledově pěkné a chutnalo.

Těšila jsem se na samotné zdobení perníčků, ale ani s polevou to nebylo snadné. Někdy byla příliš hustá, jindy se rozlévala tam kam neměla, zdobící špička se zacpávala a linky byly křivé...

Všechny nedostatky jsem se snažila postupně překonat a zlepšovat techniku. Perníčky se tak najisto staly mojí zálibou a radostí.

Perníčky pro každou příležitost

Moje perníčky mají dekorační účel a příležitostí jimi  někoho potěšit je během roku hned několik.

Vánoce

K období adventu a Vánoc perníčky neodmyslitelně patří.

sv. Valentýn

Pro zamilované a milující.

Velikonoce

Jarní a velikonoční perníčky jsou také velmi oblíbené.

Svatba

Svatební perníčky jako pozornost svatebním hostům.

Narození miminka

K příležitosti narození miminka dárek pro maminku.

Dětská oslava

Dětem se veselé perníčky líbí.

Dárek k výročí

K narozeninám, svátku nebo jedinečný dárek k různým příležitostem.


Dárková kytice

Netradiční kytice s perníčky která neuvadne.

Halloween

Aby podzimní dny nebyly tak smutné.

Pro radost...

Perníčky jsou prostě pro radost!

Moje perníčky

Aby se perníčky povedly a vypadaly jako obrázek, je potřeba jim věnovat opravdu hodně času a trpělivosti.

Nejprve zadělám těsto. Nejčastěji používám hladkou pšeničnou mouku, případně ji kombinuji ještě s moukou žitnou. Dále do těsta patří vejce, med, máslo, kakao, jedlá soda a voňavé koření. Nejlépe se hodí skořice, anýz , hřebíček, koriandr, kardamon, badyán, muškátový ořech a třeba i pepř. Samotné pojmenování perník vzniklo podle koření - pepř. Těsto dobře propracuji, zabalím do potravinové folie a nechám odpočinout v chladničce do druhého dne.

Z vyváleného těsta pomocí vykrajovátek nebo šablon vytvořím tvary, které přenesu na plech vyložený pečícím papírem. Tloušťka těsta je závislá na velikosti tvaru. Větší tvary musí být silnější a pečou se déle. Čerstvě upečené perníčky potírám rozšlehaným vajíčkem s trochou mléka a kakaa.

Než začnu perníčky zdobit, musí se nechat "vydýchat" alespoň den či dva. Jinak poleva může popraskat nebo se odloupne. Zdobení a malování na perníčky je časově nejnáročnější. Podle složitosti zabere třeba několik hodin i dní, když musíte čekat než jednotlivé barevné vrstvy zaschnou. Klasická poleva na zdobení se vyšlehá z vaječného bílku a moučkového cukru. Já používám ráda i Královskou glazuru s kterou se výborně tvoří obrysové linky a nezacpává zdobící špičku. Hustota polevy je důležitá. Na kontury je potřeba hustší a na vyplnění plochy se musí naředit tak, aby se hezky rozlila po ploše, ale nestékala. Je to trochu záludnost, ale už jsem se hodně polepšila :o)

Čistě bílá poleva na hnědém perníčku je krásná, ale na barevné perníčky je potřeba polevu obarvit. Používám potravinářské gelové barvy a pro stínování prachové. Na drobné detaily je fajn potravinářský fix. Než je perníček kompletně hotový, vezmu ho mnohokrát do ruky a postupně přidávám barevné vrstvy polev.

Je jisté, že pečení a zdobení perníčků není zábavou pro každého, ale určitě každého darovaným perníčkem potěšíte!

Rychlý kontakt

Perníčky tvořím na zakázku. Neváhejte mě kontaktovat.


Adresa:
Zdeňka Dokoupilová
Kosmatcová 530, Květnice 250 84

Telefon:
+420 724 139 868

E-mail:
zdenka@dokoupilova.eu

zdenka.grousl@centrum.cz